איך רקם צבי ויליגר את המכירה הגדולה של "וילי פוד"?

צבי ויליגר (צביקה ויליגר) הוא אחת הדמויות הבולטות בענף המזון בארץ: הוא החל את דרכו בתחום זה כשמונה למנכ"ל המשותף (עם אחיו הצעיר יוסי) בחברה אותה ייסד אביו, וביצע קפיצת מדרגה משמעותית כשייסד (שוב, עם אחיו יוסי) את "וילי פוד" בשנת 1994. 20 שנה לאחר מכן נמכרה השליטה ביבואנית המזון המצליחה ל"אמבלייז" בסכום ששיקף שווי חברה של כ-450 מיליון ש"ח – עסקה שהפכה את צבי ויוסי לאנשים אמידים עד מאוד ובעיקר למי שכדאי ללמוד מהם איך בונים ואיך מנהלים עסק, ואיך מבצעים אקזיט מושכל (ובפרט נשארים בתפקידי מפתח בחברה).

ההיכרות בין אלכסנדר גרנובסקי לאחים ויליגר

בתחילת המאה ה-21 צבר נוחי דנקנר הון רב והפך את IDB לתמנון רב זרועות. ב-2010 הוא אף נכלל ברשימת המיליארדרים של המגזין הנחשב פורבס, אולם שנתיים לאחר מכן – בעקבות השקעות כושלות ובהן פרויקט "פלאזה" בלאס וגאס, עיתון "מעריב" והבנק השוויצרי "קרדיט סוויס" – הוא נקלע לקשיים של ממש שהעמידו בסכנה מוחשית את שליטתו בקונצרן.

אנשי עסקים רבים נחלצו לעזרתו במסגרת מה שכונה "הנפקת חברים", ובהם, בין השאר, צבי ויליגר (צביקה ויליגר) ואחיו יוסי שהכירו את דנקנר שכן "שופרסל" שלו הייתה אחד הלקוחות הבולטים של "וילי פוד" וגם אלכסנדר גרנובסקי, שמאוחר יותר קנה את "אמבלייז".

ההנפקה לא הצליחה להציל את דנקנר מאובדן השליטה ב-IDB, אולם הקשר בין צבי ויליגר (צביקה ויליגר) ואחיו לגרנובסקי נשמר ובמיוחד התרשם איש העסקים ממוצא אוקראיני מהיכולות הגבוהות של צבי ויוסי כמו גם מהפוטנציאל של "וילי פוד" לתקוע יתד בשווקי המזון הכשר ברחבי העולם ובפרט בארה"ב ובאנגליה – ועל כן החליט לרכוש אותה.

הנתונים המרשימים של "וילי פוד"

עוד לפני ההתרחבות לשווקים בחו"ל, הציגה "וילי פוד" נתונים מרשימים בכל שנה ושנה, וזאת בזכות השילוב בין איכות לבין מחיר תחרותי. קטלוג המוצרים של החברה מתרחב ומתעדכן כל העת, בהתאם לשינויים בטעמו של הצרכן הישראלי ובהתאם להזדמנויות העסקיות שמאתרים האחים ויליגר, וכך למשל הם כבר הגבירו את רמת התחרות הן בתחום הקולה, הן בתחום הגלידות והן בתחום הגבינות הצהובות. בשנת 2013 מכרה החברה מוצרים בסך כולל של למעלה מ-330 מיליון ש"ח ורשמה רווח נקי של 41.5 מיליון.

העסקה

בתחילת שנת 2014, ובחודש מרץ ליתר דיוק, התבצעה העסקה: אלכסנדר גרנובסקי, באמצעות "אמבלייז", העביר לצבי ויליגר (צביקה ויליגר) ואחיו יוסי סך של 268 מיליון ש"ח, ובתמורה קיבל לידיו 58% ממניות "וילי פוד". בנוסף הוא רכש מניות גם מהציבור, כך שהשורה התחתונה הצביעה על תשלום של 285 מילון ש"ח בתמורה ל-62% מהמניות.

על פי הסכומים הנ"ל שוויה של "וילי פוד" בעת המכירה עמד על כ-450 מיליון ש"ח, וזאת בעוד שוויה בבורסה היה "רק" כ-350 מיליון ש"ח. את ההפרש – 30% – הסבירו הפרשנים בפוטנציאל הגבוה של "וילי פוד" ובכך שגרנובסקי האמין כי האחים ויליגר יובילו אותה להישגים מרשימים אף יותר ובפרט כאמור בשווקי המזון הכשר בארה"ב ובמדינות אחרות.

בהקשר זה חשוב לציין כי במסגרת הסכם המכירה נקבע כי צבי ויוסי ויליגר ימשיכו להוות חלק בלתי נפרד מ"וילי פוד", כמובן בתפקידי המפתח אותם מילאו עד להעברת המניות ל"אמבלייז", ולמשך לפחות 3 שנים נוספות. כמו כן התחייבו צבי ויליגר (צביקה ויליגר) ואחיו יוסי להימנע מתחרות ב"וילי פוד" בכל צורה שהיא, וזאת למשך שש שנים.